В Україні рівень захворюваності на злоякісні новоутворення шкіри, в тому числі, меланому є достатньо високим. При цьому, на сучасному етапі, смертність від меланоми в Україні становить 95%. В Кролевецькому районі на обліку знаходяться 13 чоловік.

Меланома – злоякісна пухлина, яка розвивається з меланоцитів – пігментних клітин, що виробляють меланін. Один з трьох різновидів раку шкіри, і самий небезпечний з них. Переважно локалізується в шкірі, рідше – сітківка ока, слизових оболонках ( ротова порожнина, вульва, пряма кишка).

Одна з найбільш небезпечних злоякісних пухлин людини!

Найважливішим фактором ризику розвитку меланоми є ультрафіолетове випромінювання. Зловживання ультрафіолетом може спровокувати виникнення меланоми, тому слід обмежити перебування на сонці. Ця рекомендація стосується всіх людей, але особливо важлива для тих, хто входить в групу ризику. Перш за все це люди зі світлим і рудим волоссям, численними веснянками і блакитними очами, які легко одержують сонячні опіки, а також ті, чиї родичи страждали на меланому і мають спадкову схильність до даного захворювання. Кількість сонячних днів влітку в останні роки зросла, а інтенсивність сонячного випромінювання перевищує всі допустимі норми. У зв’язку з цим необхідно формувати у населення відповідальне та уважне ставлення до наявних новоутворень на шкірі, зокрема родинок.

Родимками називають меланоцитарні невуси – доброякісні утворення з меланоситів. Меланоцити- це клітини , які виробляють пігмент меланін, що захищає шкіру від шкідливого впливу ультрафіолетових променів. Тому при багаторазовому впливу ультрафіолету кількість меланіну збільшується і шкіра набуває коричневого відтінку (засмага). Переважна більшість родинок є доброякісними утвореннями, але іноді від них хочеться позбутися. Медичними показами до видалення родинок є:

  • Зміна кольору, форми, розмірів новоутворень;
  • Періодична кровоточивість родимки;

Поява суб’єктивних відчуттів в ділянці родимки

Перед видаленням родимки необхідно пройти відповідні обстеження, в тому числі безпосереднє дослідження самої родимки методом дерматоскопії.

За даними ВООЗ, щорічно у всьому світі реєструється приблизно 48 000 смертей, пов’язаних з меланомою. Вона розвивається стрімко, виявляється дуже часто на стадіях, коли лікарю залишається тільки розводити руками. Тому смертність при даному раку висока.

Райдерматовенеролог Олена КАЛИЦЬКА